Skąd czerpać inspirację?

Bez wątpienia każdy tego doświadczył. Gdy człowieka nachodzi brak chęci do kolejnego wyjścia z aparatem. Ważne jest żeby właśnie wtedy przełamać kolejną z barier stawianą przez nasz organizm. Nie każdemu jednak wystarczy samozaparcia, aby spakować sprzęt i ruszyć w plener. Co powinieneś zrobić?

Flickr.com

Co powinieneś zrobić?

Kluczową kwestią jest odpowiedź na poniższe pytania:
Co robisz rano? Tuż po przebudzeniu? W ciągu dnia… wieczorami?
Chciałbyś robić coraz lepsze zdjęcia, dążyć do ideału i doskonalić swoje umiejętności, ale czy robisz cokolwiek w tym celu?
Każdy powinien znaleźć chwilę żeby sobie na nie odpowiedzieć..

Inspiracja na śniadanie!

Inspiracja powinna być integralną częścią każdego Twojego dnia.

Bez niej stajemy się smętni i niechętni do nowych ujęć. Odpowiednia motywacja fotograficzna na samym początku dnia sprawi, że zaczniemy widzieć świat inaczej.
Polecę wam zatem mój sposób na codzienną dawkę inspiracji.

W tej chwili mamy dostęp do wielu serwisów i blogów, na których udostępniane są zarówno wartościowe jak i niestety śmieciowe zdjęcia. Musimy wykształcić umiejętność oddzielania ziarna od plew, aby uniknąć niepotrzebnego "zarażania się" toksycznymi kadrami.
Polecam zrobienie sobie listy ulubionych fotografów. Ja, oprócz znanych artystów na swojej liście posiadam również fotografów mniej popularnych bądź zupełnie anonimowych. Od Ciebie zależy kim zechcesz się inspirować.

Postęp techniki i popularyzacja mobilności dają nam tysiące sposobów śledzenia naszych ulubionych artystów:

Aplikacje mobilne:

Pierwsza, jedna najpopularniejszych aplikacji, dzięki której dostarczymy sobie codziennej dawki inspiracji to znany wszystkim Instagram. Podczas wchodzenia do niszy fotografii mobilnej został mocno napiętnowany przez profesjonalnych fotografów. Sam przez długi czas, również sceptycznie podchodziłem do tego tematu. Mimo wszystko, niedawno przekonałem się do niego i teraz uważam go za nieskończoną kopalnię dobrych, często wręcz genialnych artystów z całego świata.

Znakomite możliwości personalizacji daje aplikacja StumbleUpon. Po konfiguracji swoich zainteresowań, możemy w nieskończoność przeglądać rysunki, zdjęcia i wiele innych. Podczas korzystania z aplikacji oceniamy przeglądane treści, tym samym ucząc aplikację, jakie treści nam się podobają. Kolejnym razem gdy odpalimy StumbleUpon, program zaserwuje nam treści bardziej spersonalizowane.

Aplikacje mobilne pozwalają na przeglądanie fotografii bez względu na to gdzie się znajdujesz. Zamiast marnować czas w taksówce bądź komunikacji miejskiej, nakarm głowę wartościową fotografią.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Bardziej Stacjonarnie

Gdy mamy wolną chwilę — warto robić przeglądy rożnego rodzaju portfolio i przybywających wciąż stron na Facebooku czy Google+. Serwisy, na których fotografowie amatorzy dzielą się swoimi zdjęciami, również mogą być ciekawą inspiracją. Jednocześnie jest to świetna okazja do oceny obcych fotografii, próby zauważenia błędów i niedociągnięć oraz wyrobienia w sobie konstruktywnego krytykowania.

Poza stronami i aplikacjami

Polecam czytanie magazynów fotograficznych. Ponadto inspiracji sprzyja oglądanie filmów i teledysków. Nie raz zdarzało się, że opowiedziana w teledysku historia stawała się inspiracją do zdjęcia lub całej serii! Za każdym razem, gdy oglądasz film patrz na niego, jak na dziecko operatorów, scenarzystów, charakteryzatorów i całej ekipy filmowej. Niemal zawsze, gdy spojrzymy na kadr filmu (o ile oglądamy dobre kino, nie „telewizję”) możemy ujrzeć dopracowany po każdym względem kadr, który praktycznie rzecz biorąc, można by zamrozić i wystawić.
Poniżej jeden z takich teledysków.

Fantastycznym pomysłem jest też zebranie grupy znajomych i wspólne wybranie się do lokalnej galerii. Takie regularne wypady pozwolą odejść od ekranu i dadzą naszym oczom odrobinę wypoczynku.

Fotograf nie musi inspirować się wyłącznie fotografią

Zachęcam także wszystkich do czytania książek. Szczególnie z dziećmi. Magiczne krainy, morskie klimaty, góry i lasy działają również na wyobraźnię starych wyg, które potrafią wykorzystać przekazywane przez autorów ukryte treści i symbole, aby następnie je zobrazować.

Książki pobudzają wyobraźnię oraz kreatywne myślenie.

Największe efekty przyniesie jednak obserwowanie otaczającego nas świata. Ten potężny ekosystem jest zdecydowanie największym źródłem inspiracji dla każdego artysty – jest dostępny w każdym miejscu i w każdej chwili oraz, co najważniejsze: jest on niewyczerpalny.

Inspiracja to jeden z ważniejszych czynników w pasji opierającej się na kreatywności. Nasz mózg pracuje na prostych zasadach. Codzienny, nawet krótki przegląd podświadomie zasieje w Twoim umyśle informacje dotyczącą fotograficznego myślenia gotowym kadrem.

Koniecznie daj znać w komentarzu jaka jest Twoja inspiracja!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk Dramaturgia monumentalnych przestrzeni 365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji?

Popularne w tym tygodniu:

Historyczne zdjęcia pokazują, jak wyglądało życie w warszawskim getcie ”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Obiecała, że zrobi zdjęcie córeczce z każdym kwiatem, którego znajdzie. Są piękne! Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Długa ekspozycja i światło z drona to klucz do robienia cudownych krajobrazów Świetne historie fotograficzne z Oslo. Pau Buscató zbierał je aż 8 lat! Dwaj fotografowie zrobili zdjęcie w tej samej chwili. Znajdziesz różnice? Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Genialne zdjęcia, które zostały zakopane w archiwum National Geographic Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem