W poszukiwaniu własnego kadru

Przepis na dobre zdjęcie? Nie istnieje. Gdy zapytasz profesjonalisty usłyszysz klasyczne porady: „nie rozstawać się z aparatem, fotografować w domu, na przystanku, w pracy i na ulicy; nigdy się nie poddawać; ciągle fotografować, ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…”. Ale co zrobić jeżeli już dawno okiełznaliśmy swój sprzęt i chcemy rozwijać się dalej? Jak poszukiwać własnego kadru?

W poszukiwaniu własnego kadru

W poszukiwaniu własnego kadru (flickr.com by @Luis Gustavo Zamudio A.)

Nie każdy potrafi fotografować

I wcale nie zamierzam nikogo zniechęcać. Żadna jednak recepta nie zadziała jeśli nie jest tobie przypisana. Z „tym” trzeba się urodzić.
Nie każdemu dane jest robienie pięknych zdjęć, tak jak nie każdy będzie mistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem. Oprócz ćwiczeń i teorii w fotografię trzeba włożyć serce. Możesz mieć świetny sprzęt i warunki; możesz nauczyć się wszystkich zasad, ale nikt nie nauczy Cię wyczucia, spostrzegawczości, cierpliwości, delikatności…

Nikt nie nauczy Cię wyczucia i subtelności kadru.

Fotografowanie to sztuka

Fotograf musi posiadać zmysł muzyka! Dynamika, agogika, kolorystyka, harmonika – to tylko niektóre elementy, które łączą ze sobą te dwa światy. Zadaniem, zarówno muzyki jak i fotografii jest przekazywanie emocji. Choćbyś był technicznie bardzo dobry — nie ma mistrza, który jest w stanie nauczyć Cię „czuć muzykę”. Sprzedawcy nie raz przekonują klientów, że sprzęt robi zdjęcia niemal sam. Jednak posiadając jedynie sprzęt, będziesz potrafił wyłącznie „odtwarzać”. Nikt nikogo nie nauczył „robienia zdjęć” bądź „robienia muzyki”.

nie nikogo Jazzu nie nauczył. Musisz poczuć fotografię.

Co więc robią profesjonaliści? Dlaczego ich obrazy mają powodzenie?

Elementy kompozycji

W muzyce, połączone ze sobą „elementy dzieła muzycznego” tworzą ów dzieło. Wiele z nich nachodzi na siebie i wzajemnie się uzupełnia. Dobre zdjęcia, podobnie — oparte są na pewnym porządku. Podstawowymi elementami kompozycji są: Linia, Kształt, Forma, Faktura, Wzór oraz Kolor. Wszystkie są równie ważne. Kształt nie może istnieć bez linii. Bez kształtu nie ma formy. Bez poprzednich nie istnieje faktura, bez faktury — wzór. Stosowanie ich już na początku przygody z fotografią nauczy nasze oko automatycznego kadrowania, aby jak profesjonaliści – bez zastanowienia - tworzyło dla nas gotowe obrazy.

Linia, Kształt, Forma, Faktura, Wzór oraz Kolor. Wszystkie są równie ważne.

Ćwicz swój charakter

Fotografując masz szansę ćwiczyć swój charakter. Musisz być wyrozumiały i empatyczny, stanowczy i cierpliwy. Musisz być gotowy na wysiłek poświęcenie stojąc godzinami w deszczu bądź w upale. Pamiętaj — to Twoje emocje są na zdjęciu! Niezależnie od tego jaką treść ono niesie, jego odbiór zależy od Twoich emocji przekazywanych przez obraz. Jako fotograf musisz umieć je kontrolować. Od Twojego własnego odczucia w danej chwili zależą elementy kompozycji oraz finalny kadr. Uzbrój się w powyższe postawy, a natura Cię wynagrodzi. Pamiętaj, że nawet najlepiej zachowane zasady kompozycji — bez uczuć — nie stworzą przejmującego kadru.

Bądź cierpliwy, a natura Cię wynagrodzi :)

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

„Wszystko jest dobre ale nie wszystko przynosi mi korzyść”

Pamiętaj żeby zachować umiar. Zasady są po to żeby je łamać. Jednak należy to robić z głową! To właśnie pozwala profesjonalistom stworzyć magiczne ujęcia i przejmujące reportaże, a cały proces kompozycji odbywa się w ich głowach w ułamkach sekundy, które decydują o finalnej wersji zdjęcia.

Zawsze czekaj na odpowiedni moment.

Mamy wiosnę! Aparaty w dłoń!

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Stała współpraca z fotografem Slider do twojego aparatu za niewiele ponad 100 zł [zrób to sam] Szybko i celnie, czyli sesja portretowa Roberta Lewandowskiego Fotografia uliczna w czasach propagandy. Jak się do niej zabrać? [poradnik] "Frymografia" - Szachy nie maty Adobe Lightroom mobile wreszcie na rynku! Jak sprawdza się w praktyce? [test] W podróż bez lustra, czyli jak uniknąć dodatkowego bagażu w trakcie fotowyjazdów Jak założyć fotobloga i którą platformę wybrać? "Frymografia" - Potwór oddycha Bez lustra w studio, czyli dlaczego duża matryca nie zawsze jest zaletą Skąd się biorą dobre zdjęcia? 6 prostych kroków do udanego portretu [poradnik] Metoda Brenizera, czyli płytka głębia ostrości i szeroki kąt bez jasnego obiektywu [poradnik] Coś Wi-Fi w powietrzu, czyli sterowanie bezlusterkowcem z poziomu smartfona 6 rzeczy, których się nauczyłem, pracując w dziale foto "Gazety Wyborczej" Fotografia analogowa – jak zacząć? [cz. 2] "Frymografia" - W klatce z lwami Higiena i ochrona fotosprzętu Dodaj efekt bokeh do swoich fotografii w 5 minut Pytamy fotografów, jak robić zdjęcia ptakom [poradnik] 3 szybkie metody na wyostrzanie zdjęć [wideoporadnik] Największe wyzwania w pracy początkującego fotografa ślubnego 10 rad, jak uniknąć największych błędów przy fotoreportażu

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie najlepszą książkę do nauki fotografii 10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę Twoje zdjęcia to o nie tylko ładne obrazki. Mogą zmienić czyjeś życie Jak znaleźć tło dla naszych portretów w brzydkiej okolicy 17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych Co to jest stykówka i jak ją wykonać? 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców