Za duży nos, za małe uszy. Mobilne portrety.

Ponad połowa zdjęć na naszej planecie zrobiona jest smartfonami. Najczęściej fotografowane tematy to nasi bliscy oraz otaczająca nas przestrzeń. Nic dziwnego! Nie bez przyczyny powstało popularne wśród fotografów mobilnych powiedzenie - „najlepszy aparat to ten, który masz pod ręką”. Dlatego fotografując smartfonem należy przestrzegać kilku zasad.

"Mobile Photographer" by Jakub Jacek - http://instagram.com/p/qzmdOxvXCY/?modal=true

"Mobile Photographer" by Jakub Jacek - http://instagram.com/p/qzmdOxvXCY/?modal=true (instagram.com/JakubJacek)

O fotografowaniu smartfonem było już wiele razy. Dlatego skupię się dziś na portretowaniu smartfonem. Potraktujcie ten artykuł jako dokończenie pierwszego, mówiącego o portrecie bardziej ogólnie.

Zabierając się do portretu wykonanego w całości smartfonem trzeba trzymać się kilku zasad.

Obiektywy aparatów zamontowane w smartfonach to obiektywy szerokokątne. Wykonując zdjęcie z bliskiej odległości muście liczyć się z niekorzystnie przerysowaną i powiększoną centralną częścią twarzy. Oczywiście ten minus można wykorzystać kreatywnie ;)

Szeroki kąt w iPhone'owym aparacie? Wykorzystaj to!
by John Keatley

Nigdy nie zoomujcie! Zapamiętajcie to. Albo raczej zapomnijcie — zapomnijcie, że taka możliwość kiedykolwiek istniała. Generalnie aparaty w smartfonach nie posiadają zmiennej ogniskowej. Oznacza to tyle, że xKrotny zoom jest niczym innym niż przycięciem i powiększeniem zdjęcia. To zwykłe kadrowanie obrazu, oznacza utratę cennych pikseli, na których nam tak bardzo zależy, i o które tak walczymy podczas wyboru telefonu - nie zdając sobie sprawy o drugorzędności ich liczby wpływającej na jakość zdjęć — ale to temat na osobny artykuł. Po prostu lepiej skadrować zdjęcie, później niż od razu ciąć piksele.

Jakub Jacek by http://instagram.com/p/lKC-iqPXJO

Szukajcie najlepszego oświetlenia. Jest to warunek prawidłowego działania autofocusa i innych parametrów. Niestety — smartfony nie mają jeszcze tak zaawansowanej budowy więc pomiar ostrości odbywa się na zasadzie różnic kontrastowych. A to oznacza, że lepiej zadbać o światło. Tak czy inaczej na zdjęcia w ciemnej dziurze nie ma co liczyć.
A najlepszego smartfona poznacie po zdjęciach nocnych ;)

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Jakub Jacek by instagram.com/p/nLq7YZPXCS

Często zdarza się, że model mrugnie oczami bądź, przechodzień wejdzie nam w kadr. Zrobienie kilku podobnych zdjęć tego samego ujęcia, zapewni Ci wygodę wybrania najlepszego.

Aparat to aparat. Kadrowanie i perspektywa musi być wybrana świadomie. Bez względu na to czym fotografujecie, sposób kadrowania pozostaje niezmienny. Polecam włączyć siatkę trójpodziału w swoim smarftonie, stosować zasadę trójpodziału i kadrować z głową.

Jakub Jacek by instagram.com/p/n_XNO5PXOx

Utrzymujcie obiektyw w czystości. Przed zrobieniem zdjęcia przetrzyjcie obiektyw suchą, czysta szmatką aby uniknąć zniekształceń i dyfrakcji.

Zanim użyjesz aparatu, upewnij się, że jest czysty.

Zawsze noście ze sobą statyw. Jeżeli nie macie małego, poręcznego statywu do swojego smartfona, możecie użyć zwykłego statywu fotograficznego
+

JOBY Gorilla Tripod by Jakub Jacek

Nie zapominając o codziennej inspiracji, podrzucam wam kilka zdjęć genialnego projektu pana Keatley'a:

By John Keatley

by John Keatley

by John Keatley

A i jeszcze jedno. Zapomnijcie o instagramowych filtrach. Zamiast tego skupcie się na bardziej zaawansowanych aplikacjach do obróbki mobilnej. Jest przecież snapseed, VSCOcam, AfterLight itd. Kiedyś to opiszę jeżeli będziecie chcieli.

Jakub Jacek by Snapseed

PS
Kwestię „selfie” pozwoliłem sobie przemilczeć. No, może tylko dodam, żeby była zrobiona prosto ;)

Jakub Jacek by instagram.com/p/kNtOFlPXPm/?modal=true

PS
Dodam jeszcze, że warsztaty są darmowe oraz, że razem z Mateuszem Jaszakiem przygotujemy konkurs z nagrodami dla uczestników.

Do zobaczenia! Czytaj więcej

Oczywiście nie dałem rady ostrzec was tu przed wszystkimi grzechami fotografów mobilnych. Wszystko dokładnie opowiem podczas Warsztatów Fotografii Mobilnej (o których już kiedyś pisałem — tak, to te przełożone), które odbędą się jesienią. Już niebawem umieścimy klip, w którym zaprosimy was do Torunia!
Śledźcie tego bloga, oraz nasze konta na FB, TT oraz Insta. Tam będziemy przekazywać informacje ;)

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Fotografia mobilna:

7 pomysłów na ciekawe zdjęcia smartfonem - bez wychodzenia z domu Smartfon jak cytryna, czyli co można wycisnąć z aparatów w słuchawce? Część II Kiedyś i dziś na jednym zdjęciu, czyli układanki fotograficzne z aplikacją Timera Lenka, czyli czarno na białym w smartfonowym aparacie Profesjonalni fotografowie mobilni istnieją. Poznajcie grupę Tiny Collective Afterlight - edytor, który warto przetestować Smartfon jak cytryna. Co można wycisnąć z aparatów w słuchawce? Kolorowe kredki w smartfonie noszę, czyli Repix Okulary przeciwsłoneczne Tens przenoszą Instagrama do świata rzeczywistego Fisheye Pro, czyli emulator rybiego oka Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 3] Lory Stripes, czyli paski, linie i zawijasy Blender - program, który nie zawiera filtrów, ale potrafi nieźle namieszać Diana Photo App, czyli aplikacja dla fanów "True Detective" W fosie z iPhone'em, czyli fotografia koncertowa przez smartfona Koniec z losowymi zdjęciami, czyli R.I.P. Rando Zaskakujące Rando, czyli fotograficzna zabawa na okrągło Zagraniczni fotoreporterzy, których warto śledzić na Instagramie Nos jak u Pinokia i twarz jak po botoksie, czyli Facetune w akcji Polscy fotoreporterzy, których warto śledzić na Instagramie Mextures - aplikacja do obróbki zdjęć w sposób inny niż wszystkie Promują tych, którzy robią telefonem wysmakowaną fotografię. Wywiad z VSCO Poland Małe, ale przydatne aplikacje: Retouch, Typic i Cross Process Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 2]

Popularne w tym tygodniu:

Instagram ma tryb portretowy. Sprawdzamy, jak rozmywa tło