iPhone w końcu z prawdziwym aparatem - czyli co raduje serce fotografa po premierze iOS8.

Użytkownikom i antyfanom giganta z Cupertino także może się przydać. W artykule zawrę, jak zawszę, pewną cząstkę ogólnej wiedzy fotograficznej. Apple w końcu oficjalnie zaprezentowało swój nowy system mobilny - iOS 8. Spekulacje i przecieki zasypywały internety od dłuższego czasu, szczególnie w przeddzień premiery. Postanowiłem więc, specjalnie dla was, zebrać oficjalne już informacje interesujące nas – fotografów. A jest o czym opowiadać bo na taki przełom (pozwolę sobie tak nazwać ten moment), długo czekaliśmy. W końcu Apple zrobił ukłon w stronę fotografów mobilnych.

Przede wszystkim manual

Użytkownicy telefonów z nadgryzionym jabłkiem, z oczekiwaniem patrzyli na NokiaCamera w Lumiach, gdzie ustawienia manualne aparatu były normą. W końcu, dopiero dziś, Apple zrobiło z iPhone’a prawdziwe narzędzie do fotografii.

Do dyspozycji otrzymaliśmy:

Ustawianie czasu naświetlania (aplikacje zewnętrzne)

Manualne ustawianie czasu naświetlania zdjęcia z poziomu aplikacji zewnętrznej

Pełna kontrola nad ustawieniem ostrości (aplikacje zewnętrzne)

Kontrola nad ustawieniem ostrości z poziomu aplikacji zewnętrznej

Manualne ustawianie ISO (aplikacje zewnętrzne)

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Kompensacja ekspozycji (nazwana przez Apple „Bias”) - pozwala na manualne dostosowanie ilości światła padającego ma matrycę. Resztę parametrów aparat dobiera sam. (aparat)

Ustawienia ekspozycji

Manualna korekta balansu bieli w czasie robienia zdjęcia, włącznie z korektą WB na podstawie obszaru szarego z grejkarty (aplikacje zewnętrzne)

Kontrola nad ustawieniem ostrości z poziomu aplikacji zewnętrznej - ustawianie balansu z grejkarty

Manualne ustawienia balansu bieli z poziomu aplikacji mobilnej

Manualne ustawienia balansu bieli (Tinta) z poziomu aplikacji zewnętrznej

Manualny braketing i auto-braketing z różnym parametrem ekspozycji
Jest to technika wykonania kilku zdjęć tej samej sceny przy rożnych nastawach. Funkcja bardzo pomocna podczas tworzenia obrazów HDR.

Braketing

Ponad to

Filtry z zewnętrznych apek i możliwość bezpośredniej pracy została zintegrowana z systemowa aplikacją Zdjęcia.

Filtry z zewnętrznych apek i możliwość bezpośredniej pracy została zintegrowana z aplikacją systemową.
Twórcy oprogramowania mogą więc udostępniać swoje filtry i narzędzia edycyjne w aplikacji Zdjęcia. Czytaj więcej

Niebawem ujrzymy efekt możliwości jakie Apple dał developerom zewnętrznych aplikacji udostępniając im framework. Związane są one między innymi z niedestrukcyjną edycją, którą do tej pory można było zobaczyć wyłączenie po stronie wewnętrznej aplikacji Zdjęcia, a z której można już korzystać poprzez aplikacje zewnętrzne w formie pluginów.
Przez dodanie do aplikacji Zdjęcia powyższych funkcji, Apple wykosi z AppStore część aplikacji pokroju Camera+ czy ProCamera 7 tak, jak wstawienie do iOS 7 latarki sprawiło, że aplikacje latarkowe stały się totalnie bezużyteczne.
Developerzy po raz pierwszy będą mogli tworzyć aplikacje aparatu, które sięgną poza zautomatyzowane ustawienia oferowane do tej pory przez producenta.

Zdjęcia wysyłane w oryginalnym rozmiarze

Wszystkie Twoje zdjęcia i nagrania wideo będą automatycznie zapisywane w iCloud, w pełnej rozdzielczości i z zachowaniem oryginalnego formatu, nawet jako pliki RAW. Czytaj więcej

Jak podaje Apple, nasze pliki wysyłane do iCloud, w końcu przestaną tracić na jakości. Nawet jeżeli wykonamy je w ciężkich, bezstratnych formatach. Wcześniej nie było takiej możliwości.

Wiadomość ta została bardzo ciepło przyjęta przez społeczności ProChmurowe. Tym bardziej, że Apple zaoferował mniej kosztowne rozszerzenie pojemności iCloud, co z pewnością, zacznie wykorzystywać więcej użytkowników niż dotychczas. Przy okazji dostaliśmy w końcu dostęp do naszej chmury poprzez przeglądarkę www.

Galeria zdjęć iPhone

Możliwość wyszukiwania fotografii
Od teraz możesz sortować swoje zdjęcia z poziomu telefonu według daty, czasu, miejsca lub nazwy albumu, wraz z synchronizacją pomiędzy wszystkimi urządzeniami danego użytkownika.

Time-Lapse
Jeśli chcecie powiem o tej technice innym razem. Póki co odsyłam do wujka oraz filmiku poniżej. Możliwość zrobienia zdjęć poklatkowych to fantastyczne narzędzie.
Apple twierdzi, że aparat jest w stanie zrobić dynamiczne zdjęcia w wybranych odstępach czasu. Jedyne co musimy zrobić, to ustawić ostrość (stałą, w trakcie nagrywania nie możemy jej zmieniać – przynajmniej na tę chwilę) i wcisnąć przycisk nagrywania.

Inteligentne narzędzia edycji fotografii

Nowe możliwości inteligentnej edycji zdjęć z poziomu aplikacji Zdjęcia, analizują fotografię i sugerują konkretną edycję.

Inteligentne kdrowanie
Ustawienia jasności

Użytkownicy, którzy nie skorzystają z powyższych nowości nie muszą się obawiać. Apple, któremu zależy na zachowaniu swojej legendarnej prostoty i intuicyjnego designu, nie utrudnił obsługi systemowej apki Zdjęcia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Wart 100 dolarów pakiet onOne Software Perfect Photo Suite 8 znów za darmo Adobe Creative Week 2014 w Warszawie już niebawem Adobe Lightroom 5.6, Adobe Camera RAW i DNG Converter w wersji 8.6 - finalne wersje Najlepsze zdjęcia konkursu "Wakacje w moim kadrze" Flickr daje możliwość dodatkowego zarobku przez program licencyjny Najlepsze zdjęcia konkursu National Geographic Traveler 2014! Wyłoniliśmy zwycięzcę konkursu fotograficznego "Wakacje w moim kadrze" Niesamowita Tasmania w komercyjnym timelapse Analogowy powiew na Twoich zdjęciach, czyli DxO FilmPack 3 zupełnie za darmo! Warszawa teraz i 70 lat temu na jednym zdjęciu Konkurs Fotograficzny Empiku 2014 rozstrzygnięty! Oto relacja z imprezy i nagrodzone prace Sony A7S nowym królem wideo? Nowe ultrazoomy od Canona – PowerShot SX520 HS i PowerShot SX400 IS Warsztaty z Arkadiuszem Branickim, czyli jak fotografować akt Hyperlapse Barcelona GO! Widzieć, nie widząc – historia niewidomego fotografa Wystartowała 4. edycja konkursu Leica Street Photo Zdjęcie rodzinne z piorunem w tle. Zobaczcie, jak powstało Zdjęcia www Sieci #14, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia O zdrowie trzeba zabiegać - startuje konkurs fotograficzny PZU VIII Fotospacer po zaułkach Śródmieścia Południowego 1. edycja Warsztatów Filmowych Samyang, czyli coś dla filmowców i nie tylko Prix de la Photographie Paris 2014. Polacy wśród nagrodzonych

Popularne w tym tygodniu:

Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards. Polak na III miejscu! Grono Polaków wśród nagrodzonych w konkursie Fine Art Photography Awards Xiaomi planuje wykupić GoPro. Czy Chińczykom się to uda? Poznajcie fotografów, którzy otrzymali nagrodę Pulitzera w 2018 roku Udostępniłeś dziś zdjęcie na Facebooku? Portal dziękuje za ogrom danych Jesteśmy na wydarzeniu Sony World Photography Awards!